2014. szeptember 28., vasárnap

Hellvex, avagy norvég a gatya, német az ing.


Ritkán hagyok valamit veszendőbe menni. Pláne ha abból markolatot lehet készíteni. Így történt ez most is. A Degutól kapott,öreg Helle Nying pengéjét kiszabadítottam és elkészítettem belőle a Helle Fire-t. Na de a markolatot nem volt szívem bedobni egy fiókba, hanem kitörpöltem egy új pengét neki. Mindig is szerettem a széles pengéket. Tehát, ha ugyanolyan széles lesz a vas is mint a fa, akkor már csak a hegytől induló ívet kell kitalálnom, hogy hogy legyen. Szép nagy hasa lesz, és akkor ki tudom használni, hogy a legrövidebb  pengehosszhoz, a lehető leghosszabb él tartozzon. Asszem akkor nyúzó kés lesz.  
Mivel volt egy teljesen új ötletem is, ezért úgy gondoltam ez lesz az a kés amin kipróbálom. Mégpedig a skandináv él helyett, konvex élet csinálok. Nem akarok nagyon előreszaladni, de használható volt az elképzelésem. Na de hogy néhány trükköt is be kellett vetnem a készítésnél arra nem is számítottam. Azt hogy szélesebbre reszeltem a tüske helyét, gyerekjáték volt a használható konvex élforma kialakításához képest. Meg különben is, a kiválasztott acél ( Böhler N678 ) amúgy is arról híres hogy lágyítva milyen könnyen alakítható. Hát ja ! De mi van akkor ha az ember fiának a hőkezelés után is hozzá kell nyúlni a, kicsit-picit keményebb fémhez. Na akkor van az hogy nem csinál semmit a csiszolószalag, mert egy igen széles anyagot kell megmunkálnia. Ráadásul izeg mozog, jobbra balra. Ekkor jön a kézi munka. Találtam egy 10 mm vastag gumilapot, és arra tettem egy darabot a csiszolószalagból. Így jobban ment a konvexesítés. Sőt, rögtön le is tudtam tesztelni az élet, mert egy óvatlan mozdulatnál megszabadultam némi kis bőrdarabkától a "matatóujjam" hegyéről. Akkor viszont ideje tesztelni. Nagyon kellemes csalódás ért. Az új penge és élformának köszönhetően nehezebb feladatokat is rá lehet bízni. Bár a nyúzás is eléggé igénybe veszi az élet, de a keményfa forgácsolása is elég húzós dolog. Vagy tolós. A lényeg az hogy a nem véletlenül széles markolathoz sikerült készítenem egy akarattal széles pengét. nem beszélve azt hogy ismét megmentettem egy részét az északi késes kultúrának. Így lett a norvég markolatnak, német pengéje.          

5 megjegyzés:

  1. Nalad aztan semmi sem megy veszendobe! :)

    VálaszTörlés
  2. Szervusz Degu !

    De nem ám ! Majd készítek a Nying tokjához is egy puukkot. Hálásan köszönöm neked.

    AMA.

    VálaszTörlés
  3. Szia Ama
    Sokáig vívódtam magamban hogy nekifogjak-e ennek az írásnak. Tőled eddig én is csak biztatást és elismerést kaptam. Pont ezért megy nehezen ez az írás. Bevallom, hogy a teljes blogodat még soha nem néztem végig. Ez a kés viszont arra ösztönzött hogy végigpörgessem. Miután végig néztem minden korábbi alkotásodat, nem értem hogy ez a kés hogy születhetett meg ebben a formában. Az egyetlen indokod csak az lehet, amit le is írtál, az anyag mentés. Én nem raktam volna össze ezt a párost. A markolatról a faterom régi borotvapamacsa jut eszembe. Sok remekművet készítettél korábban. Azt gondolom azokat kellene folytatni, fejleszteni. Ne haragudj meg rám. Ha megdicsérném ezt a kést, hazudnék neked. Remélem elfogadsz inkább őszintének.
    Üdv: Barna

    VálaszTörlés
  4. Szervusz Barna !

    Ne vívódj ! Írj nyugodtan. Nem volt szívem kidobni az eredeti markolatot. Az ötlet pedig nem új,mert a wm1 nevű fallkniven kés is konvexes pengével készül. De skandináv markolatot konvex leélezéssel még nem láttam. Nem szép, de használható. SaAMA.jnálom ha nem nyerte el a tetszésedet. Remélem a következő már fel fogja.

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Így van Ama
      Előrefelé nézünk. Én is készítettem olyant ami még nekem se tetszett, mégis kitettem a blogra. Néha szembesülhetek az ügyetlenségemmel. :)
      Üdv: Barna

      Törlés