Vannak dolgok, amiket bármikor megtehetek. Ezek közé tartozik az
olvasás, rajzolás és a késkészítés. Mind a három a kedvenc elfoglaltságaim közé tartozik. Mondhatni egyiket jobban szeretem, mint a
másikat. De azért sejtitek hogy mit élvezek a legjobban. No, néha azt
is ! De ha a kezemben egy vasdarabot tarthatok, azonnal késztetést érzek
a " hómmédknájfméking " iránt. Igyekszem mindig valami újat kipróbálni.
Most egy olyan kést készítettem amilyet eddig még nem próbáltam. A
tantoról sokat olvastam, de eddig jobbára az amerikai stílusú heggyel
találkoztam.
De
miután böngésztem egy keveset, megtudtam hogy az eredetieknek, nem
is olyan a hegye, mint a maiaknak. Tradicionális Japán tanto késeknek,
nem törik meg olyan durván szögben a két él találkozása, hanem szép,
egyöntetű ívben megy át a kissaki résznél. Nosza, papírra vetettem az
elképzelésemet, majd ezt átvetítettem egy 7 mm vastag laprugó darabra
is. Nem volt túl bonyolult, hiszen 220 mm hosszú pengét képzeltem el,
110 mm rövid markolattüskével. Ez ugye 2:1 arány, ha jól számolok.
Ugyanezt az arányt akartam tartani a levezető él kialakításánál is.
Különösebb gondot nem okozott hogy a formát nagyjából kivágjam. Bár
a vékonyabb acélokhoz szokott ujjaimnak, kissé megterhelő volt. Ekkor
még nem gondoltam arra hogy ez csak a kezdet. Ott álltam a 1,5 Kw-os
villanymotorral meghajtott csiszológépem előtt, és szembesültem a
ténnyel, vastag anyagot baromi nehéz csiszolni. Haladtam is, meg nem is.
Pedig a laprugó szakszerűen ki volt lágyítva. Kacifántosokat
káromkodva, elodáztam a vasanyag megmunkálását. Elhatároztam hogy másnap
veszek egy új reszelőt, és avval alakítom ki a levezetőél ideális szögét. Az egyik képen a nyers pengét tartom a kezemben. A másikon pedig láthatjátok a ( szolid 2 és 1/2 órás ) reszelés utáni állapotot. Mind a vasat, mind az őt formálni akaró embert, megviselte ez a munkafázis. Némi súlyveszteséget könyvelhettünk el, ami mindkettőnk előnyére vált. Úgy izzadtam mint a ló ! De alakult már, és ez a lényeg. Fabrikáltam egy habakit is, egy darabka rozsdamenetes csőből, csak hogy teljes legyen a alkotórészek listája. Szimplán összenyomtam satuban, és rákalapáltam a penge formájára, majd megcsiszoltam. A sirasaya egy olyan kés, vagy kard, aminek nincs hárítólapja, az az tsubája. Viszont cserébe, egyazon fából van kialakítva, tsuka, és a saya is. Hozzáláthattam hát a markolat, és a tok elkészítéséhez. Merbauból ! Csodálatos erezetű ez a fa. Érdemes arra hogy minél több látszódjon belőle. Mivel nem volt megfelelő szerszámom, ezért az én " drága barátommal " elvágattam hosszába, az egyik 400x68x22 mm-es tömbömet. Így lett két 10 mm vastag falapom, amiben kivéshettem a éltest, és a markolattüske helyét. Itt jegyzem meg, hogy soha ne készítsük passzosra a penge helyét. Én ezt tettem, és az időközben hegesztőpuskával megedzett acél úgy beleszorult a faragasztóval összeolvasztott tokba, hogy az valami csuda. Mire ki tudtam annyira reszelni, hogy belecsússzon, addigra elhagytam az agyam is. De már csak dekopír fűrésszel kellet körbevágnom a fát, és meg kellett csiszolnom. Ismerem ezt a fát, és megtanultam hogy lehet hatékonyan csiszolni. Oda kell nyomni bátran a szalaghoz, mert nem fog megégni. Ennyi. Keresztül nyomtam a tüskén, és a markolaton kialakított furatokon egy 3 mm-es acélrudat, ami szépen fixálta az, azóta fényesre polírozott tantot. Némi díszítést is eszközöltem, néhány kígyóbőr mintázatú papucspánt képében, és késznek nyilvánítottam a shirasaya projektet. Nem titkolom, ajándéknak szántam a legújabb késemet egy olyan ember számára, akit nagyon nagyra tartok. Tegnap át is adtam neki. Meglepődöttség, és egyben gyermeki öröm látszott az arcán. Az enyémen is. De szerintem megérdemli, mert aki manapság a munka mellett élsportolással is foglalkozik ( és mind a kettőt nagyon eredményesen műveli ) az többet is meg érdemelne. Én nem tudok mással kedveskedni ennek a hölgynek, csak avval a dologgal, amit szívből tudok csinálni. Egy olyan késsel ami olyan lett, mint Ő. Kemény, céltudatos, és egyben szemet gyönyörködtető. Akire ( és amire ) öröm ránézni, a nap bármely percében.
Szia AMA!
VálaszTörlésHáát csak tátom a számat... ilyen PROFI szinten elkészített vasat nem is tudom, hogy láttam-e már Tőled?! Le a kalappal, tényleg csak csodálni tudom!
Üdv Zé
ui: lehet többször kellene ezt a keleti stílust elővenned...
Szervusz Zé !
VálaszTörlésLáttál bizony, csak már nem emlékszel rá. Dűne a neve, és a legkedvesebb woodlore késem. De a te szádból a dicséret duplán számít, azt ugye tudod. Köszönöm a kalapemelést. A keleti stílus pedig mindig is a szívem csücske lesz.
Távoli barátod, AMA.
Szewa!
VálaszTörlésHasonló reakciót váltott ki belőlem is ez a munka, mert nem semmi az biztos. Sokat dolgozhattál vele, de az eredményt látva annyi bizonyos, hogy megérte.
Zsombor
Ha nem mutadnád a készítés fázisait, gyanakodnék, hogy Japánban jártál. :-) Komolyan, egy szinten van azokkal, amiket Japánban láttam (és garantáltan ott is készültek...)
VálaszTörlésZelei K Andor
Kedves AMA!
VálaszTörlésIsmételten profi munkát mutattál be nekünk!
Gratulálok!
Üdv: Ed
Kedves Zsombor, Andor , és Ed !
VálaszTörlésKöszönöm szépen a dicsérő szavakat. Jól látjátok. Van benne néhány munkaóra, annyi bizonyos. De boldogan feccölöm bele az energiámat a késeim készítésébe. Andor drága, én is láttam már egy, s mást késes berkekben. De hidd el, nincs egy szinten azokkal. Ez csak egy sufniból kikerült, és viszonylag jól sikerült darab. Majd néhány év múlva. Esetleg.
AMA.
ne szerénykedj.. nekem elhiheted hogy egy igazi gyöngyszem.. :)
TörlésA Japánban készült kardok között is vannak fokozatok... :-) Az alumíniumból (!) készült turista minőségtől a 16. századi mesterdarabokig (utóbbit Japánban nem láttam, csak a Towerban). Ezért fenntartom a véleményem - a mostani késed hozza a ma készül, gaidzsineknek is megvásárolható, minőségi darabok szintjét.
VálaszTörlésHello AMA
VálaszTörlésÉredkelne fejszét "tomahawk"-ot csinálnál-e esetleg fénykép után megrendelésre.
Üdv Bence
Szervusz Bence !
TörlésÉrdekelne, hogy milyen alakja van, annak amit elképzeltél. De nem igazán készítek megrendelésre semmit. Azt a szintet én nem ütöm meg. De nagyon sok gyári cuccot találhatsz a neten is. Ajánlom figyelmedbe a Cold Steel tomahawkokat.
AMA.